Hinkley 15014SK-LL
Atlantis features a minimalist design for the ultimate in urban sophistication. Constructed of solid aluminum and Dark Sky compliant, Atlantis provides a chic solution to eco-conscious homeowners, equipped with a universal driver in both the integrated LED and LED bulb base making this suitable for 120V and 277V applications.
Width: 6.50"
Height: 15.75"
Length: 1.75"
Weight: 2.00 lb
Bulbs: 1 x 1.50W Mini Wedge
Lumens: 150.00lm
Color: 2700K
Wet Rated
Shipping will be calculated at checkout.
For more information, see our Shipping Policy.
For more information, please see our Refund Policy.
This site is protected by hCaptcha and the hCaptcha Privacy Policy and Terms of Service apply.
You may also like
Category Features
ADA
No
Base Category
Landscape Ltg.
Base Style
Contemporary Modern
Base Type
Path & Spread
Bulbs 2 Included
No
Bulbs Included
Yes
Bulb Base
Mini Wedge
Bulb Type
Wedge
Cartons Per Unit
1
Carton 1 Height
4
Carton 1 Length
17.5
Carton 1 Weight
2.5
Carton 1 Width
8
Carton Volume
0.32
Color Temperature
2700
Country of Origin
CHINA
CRI
80
Dark Sky
Dimensional Weight
4.03
Dimmable
Yes
Dimmable 2
Effective Date
Energy Efficient
Energy Star
Finish
Black
Gas
Glass
White
Height
15.75
Height Range
13" - 18"
Instructions
https://d1lnz90t7xw0i5.cloudfront.net/Products/files/15014.pdf
LED
Length
1.75
Light Output
150
Light Source
LED
Manufacturer Finish
Satin Black
Manufacturer Glass
Etched Lens
Manufacturer part number
15014SK-LL
Master Pack Barcode
Material
Aluminum
materials
["Aluminum"]
Max Wattage
1.5
Multiplier
2
Number of Bulbs
1
Price Range
Product Category
Landscape Ltg.
Rated Average Life
Safety Listing
C-US
Safety Rating
Wet
Shipped Via
Parcel
Spec Sheet
https://www.hinkley.com/product_spec_print/download/pdf/product_id/46456/15014SK-LL.pdf
Style 1
Contemporary Modern
Title 20
Title 24
Type
Path & Spread
Unit of Measure
EA
Voltage
12 Volt
Weight lbs
2
Width/Diameter
6.5
Width Range
6" & Less
Wire
1 X 36"